آموزش لینک سازی هدفمند

لینک سازی هدفمند یکی از بخش های مهم در دیجیتال مارکتینگ بوده و یکی از مهم ترین مباحث در حوزه سئوی سایت است. لینک سازی هدفمند به بالا رفتن جایگاه و اعتبار سایت در موتورهای جست و جو کمک می کند. به عنوان مثال می توان گفت از بین دو سایت کاملا مشابه، سایتی که لینک سازی اصولی و هدفمند دارد در هنگام جست و جوی گوگل در رتبه بالاتری نشان داده می شود. لینک سازی سایت موجب محبوب شدن، کسب اعتبار و جذب بازدید کننده های بیشتر شده و ترافیک ورودی سایت را به صورت هدفمندی بیشتر می کند. ذکر این نکته نیز مهم است که لینک سازی های غیر اصولی موجب می شود که سایت از طرف گوگل جریمه شده و در لیست جست و جوها بالا نیاید. این مساله موجب هدر رفت هزینه و زمان شما شده و در نهایت نمی توانید نتیجه دلخواه را از سایتی که طراحی کرده اید بگیرید. از همین رو در صورتی که در حال طراحی یا تولید محتوا برای سایتی هستید یا کار شما به گونه ای با دیجیتال مارکتینگ در ارتباط است توصیه می کنیم این مقاله را با دقت مطالعه کرده و توصیه های آن را اجرا کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید.

 

آموزش لینک سازی هدفمند

 

انکر تکست و نقش آن در لینک سازی هدفمند

پیش از هرگونه توضیحی درباره لینک سازی سایت ابتدا باید با مفهوم انکر تکست یا همان anchor text آشنا شوید. انکر تکست در واقع همان کلمات مهمی هستند که لینک شده اند. حتما تا به حال به مواردی برخورده اید که برخی کلمات در متن یک وبسایت رنگ متفاوتی داشته یا زیر آنها با یک خط کشیده شده است. این کلمات همان انکر تکست ها هستند که لینک داده شده اند و با کلیک بر روی آنها به صفحه جدیدی ارجاع داده خواهید شد. همان طور که پیشتر به آن اشاره کردیم موتورهای جست و جو امروزه بسیار هوشمند شده اند و انکر تکست ها از این جهت اهمیت دارند که این موتورها به راحتی می توانند معنی اصلی، تعداد لینک های شبیه به هم و همچنین آدرس لینکی که به انکر تکست ها داده می شود را متوجه شود. این موارد اطلاعاتی نظیر میزان ارزشمندی صفحه، موضوع صفحه و خدماتی که ارائه می دهد، روش لینک سازی و همچنین میزان محبوبیت محتوا نزد مخاطبین را به گوگل می دهد. از همین رو لینک سازی هدفمند موجب ارتقا اعتبار وبسایت نزد موتورهای جست و جو شده و در رتبه بندی بالاتری قرار خواهد گرفت. برای سئو تخصصی سایت با تیم اریس تماس بگیرید.

انواع لینک سازی سایت

زمانی که صحبت از لینک سازی هدفمند به میان می آید اصولا نقش لینک سازی های خارجی در ارتقا اعتبار وبسایت نزد موتورهای جست و جو اهمیت بیشتری خواهد داشت. اما لینک سازی خارجی چیست؟ به طور کلی دو نوع لینک سازی سایت وجود دارد: لینک سازی داخلی و لینک سازی خارجی. لینک خارجی لینکی است که به دامنه خارجی ارجاع می دهد. به عبارت دیگر لینکی خارجی است که کاربر را به مطالب منتشر شده در وبسایت های دیگر با آدرس های دامین متفاوت ارجاع دهد. لینک داخلی اما لینکی است که با کلیک بر روی آن خواننده به مطلب دیگری از همان وبسایت و با همان دامین ارجاع داده شود. لینک خارجی از نظر موتورهای جست و جو اعتبار بیشتری داشته و در بهبود سئو سایت نقش پر رنگ تری دارد زیرا به عنوان نظر مثبت از سمت شخص ثالث در نظر گرفته می شود. در ادامه به بررسی نکات پیرامون لینک سازی اصولی و هدفمند داخلی و خارجی می پردازیم.

نکات مهم پیرامون لینک سازی خارجی

برای افرادی که در ابتدای کار خود بوده و به تازگی وبسایت خود را راه اندازی کرده اند لینک سازی خارجی می تواند امری طاقت فرسا باشد. لینک سازی خارجی به این معناست که وبسایت های دیگر با زمینه کسب و کاری مشابه شما، به مطلبی در وبسایت شما لینک دهند و بالعکس. اگرچه پرداخت هزینه برای خرید لینک خارجی ممکن است روندی معمول در نظر گرفته شود، اما باید بدانید که این کار خلاف قوانین گوگل بوده و در صورت مشخص شدن منجر به پنالتی شدن سایت می شود. یکی از نکات بسیار مهم در لینک سازی هدفمند خارجی این است که این لینک سازی باید در سایت های با حوزه کاری مشابه صورت پذیرد. بنابراین زمان لینک سازی سایت حتما توجه داشته باشید که محتوای سایت ها به هم مرتبط باشند. مورد بعدی این است که از کلمات کلیدی متنوع استفاده کنید و سعی کنید وبسایت هایی که به آنها ارجاع می دهید متفاوت باشند. به دنبال سئو کلاه سیاه یا مزرعه لینک نباشید. یکی از تکنیک های قدیمی سئو کلاه سیاه لینک دادن گروهی از وبسایت ها به طور مشترک به یکدیگر است. این مساله به راحتی توسط الگوریتم های گوگل شناسایی شده و سایت شما اسپم خواهد شد.

ابزارهای مفید برای لینک سازی خارجی

ابزارهایی که در ادامه معرفی می شوند از بهترین ابزارها برای لینک سازی هدفمند خارجی هستند و می توانید از آنها برای بهبود سئو سایت خود استفاده نمایید:

  • Google webmaster

این ابزار به شما کمک می کند که استراتژی های لینک سازی خود را بهینه کنید. با استفاده از گوگل وبمستر می توانید سایت خود را رصد کرده و گزارش لینک سازی ها را دریافت نمایید. به عنوان مثال این ابزار به شما کمک می کند متوجه شوید که در چه عبارت های جست و جویی وبسایت شما در نتایج نشان داده شده است.

  • Check my links

این ابزار برای کنترل لینک های شکسته داخلی و خارجی سایت به کاربر کمک می کند.

  • Moz

به جرات می توان گفت که Moz یکی از بهترین و پرقدرت ترین ابزارهای لینک سازی اصولی و هدفمند جهت بهبود سئو سایت و ارتقا رتبه آن در گوگل است. با استفاده از این ابزار به راحتی می توانید تمامی لینک هایی که به سایت شما داده شده است را رصد کرده و استراتژی لینک سازی هدفمند خود را بر اساس آنها تغییر دهید.

  • Open site explorer

این سایت فضایی در اختیار کاربر قرار می دهد تا از طریق آن بتواند لینک های خارجی را شناسایی کرده و میزان محبوبیت آنها را تجزیه و تحلیل کند.

  • Ahrefs

با استفاده از این سایت کاربر می تواند به تحلیل وبسایت، لینک خارجی، اعتبارسنجی دامنه مورد نظر، اعتبارسنجی صفحه و موارد این چنینی بپردازد.

  • Ranksignals

این سایت به کاربر در بررسی و تجزیه و تحلیل رقبا کمک می کند.

لینک سازی اصولی و هدفمند داخلی

لینک سازی داخلی بدین معناست که شما کاربر را به صفحه ای دیگر از وبسایت خودتان ارجاع می دهید. یکی از نکات مهم پیرامون لینک سازی هدفمند داخلی این است که سعی کنید مطالبتان تمامی جوانب حوزه کاریتان را در بر گرفته و کلمات کلیدی نیز متنوع باشند. به عنوان مثال در صورتی که وبسایت شما در مورد لوازم خانگی است این که 100 مقاله در سایت با کلمه کلیدی ماشین لباسشویی بارگذاری شده باشد عملا به بهبود سئو سایت و افزایش اعتبار آن هیچ کمکی نمی کند. اما اگر در 25 مقاله کلمه کلیدی ماشین لباسشویی، 25 مقاله تلویزیون، 30 مقاله جاروبرقی و 20 مقاله ماشین ظرفشویی باشد و کلمات کلیدی متناسب با این مقالات انتخاب شده باشند اعتبار سایت بالاتر خواهد رفت. برای لینک سازی اصولی و هدفمند داخلی می توانید از لینک سازی اتوماتیک داخلی، لینک سازی دستی داخل محتوا، لینک سازی سایت برای عکس ها، لینک سازی در صفحه اول سایت و همچنین لینک سازی داخل منو استفاده کنید.

نکات مهم درباره لینک سازی اصولی و هدفمند

در نهایت می توان گفت که موارد زیر به نوعی جمع بندی مبحث لینک سازی هدفمند است:

1- لینک سازی سایت باید در حد معقول باشد. توجه داشته باشید که تعداد لینک های سایت تا حد مشخصی از نظر گوگل قابل قبول است و بیش از آن تاثیر عکس بر سئوی سایت شما خواهد داشت.

2- برای لینک سازی اصولی و هدفمند بهتر است لینک هایی که داده می شود به سایت های مرجع در همان حوزه مطلب شما باشد. این کار اعتبار مطلب شما را نیز بالا برده و آن را به عنوان یک سایت مرجع به موتورهای جست و جو معرفی می کند.

3- لینک هایی که در مطلب برای ارتباط کاربران از طریق شبکه های اجتماعی یا ایمیل داده می شود نیز نوعی لینک سازی اصولی است. بخش هایی که برای تعامل با کاربران در نظر گرفته شده (نظیر بخش کامنت ها، انجمن ها، پرسش و پاسخ و غیره) نیز در دسته لینک سازی قرار گرفته و برای بهبود اعتبار سایت اهمیت دارند.

4- برای این که بتوانید لینک های بهتر و موثرتری بسازید می توانید به گروه های فعالی که در حیطه موضوعی مشابه شما کار می کنند بپیوندید.

5- برخی وبسایت ها قابلیت لینک پذیری دارند. یکی از راه های لینک سازی هدفمند این است که وبسایت های این چنینی که بازدید بالایی دارند را پیدا کرده و درخواست کنید که مطلب شما در آن وبسایت ها بازنشر داده شود.

6- متقابلا می توانید ویدیوها و مطالبی که در وبسایت های محبوب و دارای اعتبار نشر داده شده اند را در وبسایت خود بازنشر کرده و اعتبار وبسایت خود را بالاتر ببرید. توجه داشته باشید که این وبسایت های مرجع باید زمینه کسب و کار مشترک با وبسایت شما داشته باشند.

7- در صورتی که در لینک سازی سایت خود به بن بست خورده اید بهتر است برای وبسایتتان اهداف جدیدی تعریف کرده و مطالب وبسایت را بر اساس اهداف جدید بازبینی کنید. این امر به شما امکان می دهد که بتوانید مطالب خود را مجددا با روش های نوین لینک سازی لینک دهید.

8- لینک سازی ها و تولید محتوای مقطعی اعتبار سایت را خدشه دار می کند. در صورتی که قصد لینک سازی اصولی و هدفمند را دارید باید سعی کنید که محتوای سایت به صورت مداوم و منظم به اشتراک گذاشته شود.

9- رپورتاژ آگهی نیز به عنوان یکی از روش های لینک سازی شناخته شده است. روش انجام آن بدین صورت است که در سایت های بزرگ و معتبر آگهی تبلیغی می دهید و کاربران آن سایت مرجع با کلیک بر روی آگهی وارد وبسایت شما می شوند.

10- کار بر روی شبکه های اجتماعی را شروع کنید. یکی از روش های لینک سازی هدفمند این است که در شبکه های اجتماعی پروفایل های قوی داشته باشید. این پروفایل ها می توانند به راحتی و بدون صرف هزینه های هنگفت آگهی و تبلیغات، خوانندگان را به سمت وبسایت شما جذب کنند.

11- لینک  گرفتن از وبسایت های خبری می تواند موجب افزایش ترافیک سایت شما شوند. بنابراین در صورتی که سایت خبری معتبری در زمینه مشابه با خودتان می شناسید بهتر است با لینک گرفتن از آن ترافیک و اعتبار سایت خود را بالا ببرید.

نظرات