تولید محتوا

در دنیایی که وب سایت ها برای دیده شدن در گوگل با هم رقابت می کنند، مهم است بدانید که چگونه می توانید پیروز میدان باشید. این کار با اشباع محتوا از کلمات کلیدی به نتیجه نمی رسد. اصول و استراتژی هایی وجود دارد که باید به درستی دنبال شوند تا نیاز مخاطب پاسخ داده شده و به مرور اعتمادسازی شود. در این جا است که بحث تولید محتوا اصولی و انواع محتوا به میان می آید. در این مقاله می خواهیم در مورد اینکه محتوا چیست و انواع کانتنت چگونه می توانند بر رشد کسب و کار مؤثر باشند صحبت کنیم.

تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا چیست؟

کانتنت پروداکشن به معنای تولید و ایجاد اطلاعات برای مخاطبی خاص است که می تواند با استفاده از یک یا چند فرم رسانه ای ایجاد شده باشد. محتوای تولید شده برای یک کسب و کار، می تواند در قالب مقالات طولانی، محتوای ویدیویی، محتوای قابل دانلود، محتوای اجتماعی و یا پادکست و محتوای صوتی باشد. هر چه محتوای شما کارامدتر باشد، نتیجه کسب شده برای شما بهتر خواهد بود. شما می توانید از محتوای تولید شده برای به دست آوردن مشتریان جدید یا از آن برای حفظ مشتریان فعلی خود استفاده کنید. حتما می دانید که سئو در طول فرآیند توسعه استراتژی محتوا حیاتی است چون به شما در شناخت مخاطبان تان بسیار کمک می کند. به علاوه سئو به شما کمک می کند تا کیفیت محتوای تولید شده را ارتقا دهید.

تیم تولید محتوا

بسته به نوع محتوایی که قصد تولید آن را دارید، همکاران شما نیز مشخص می شوند. کانتنت پروداکشن ممکن است توسط یک یا چند فرد (در سازمان های کوچکتر) و یا توسط تیم های بزرگ انجام شود (در یک شرکت بزرگ). بسته به نوع محتوایی که ایجاد می کنید، ممکن است نیاز به همکاری با متخصصانی چون نویسنده و محقق، ویراستار، فیلمبردار، عکاس، طراح  UX/UI، گرافیست و مدیر محتوا داشته باشید. شما می توانید تیم تولید محتوای ویژه ی خود را تشکیل بدهید و یا این کار را برون سپاری کنید. موسسات خبره ای چون «اریس» می توانند در کنار شما باشند تا تولیدمحتوای مرتبط با کسب و کار شما به بهترین شکل ممکن انجام شود.

هدف از تولید محتوای خود را مشخص کنید

هدف از تولید محتوای خود را مشخص کنید

اولین کاری که باید انجام دهید بررسی هدف از تولید محتوا است. هدف شما از این کار چیست؟ آیا با این محتوا قصد سرگرم کردن مخاطب را دارید؟ قصد ارائه آموزش به مخاطب را دارید؟ یا اهداف دیگری را دنبال می کنید. صرف نظر از هدف محتوا، باید این موضوع را هم در نظر بگیرید که محتوای شما باید برای مخاطبان تان به راحتی قابل درک باشد. به علاوه این محتوا باید در قالب مناسب و مطابق با فضایی باشد که قرار است در آن مورد استفاده قرار بگیرید. علاوه بر این موارد باید به این موضوع دقت کنید که آیا استراتژی محتوا انتخاب شده با فضای کسب و کار شما هماهنگی دارد یا خیر. برای مثال باید مشخص کنید که هدف شما از این کار افزایش ترافیک وب سایت است یا قصد معرفی برند خود را دارید. تشخیص هدف از تولید محتوا، رویکردهای متفاوتی می طلبند و برای رسیدن به هر یک از آن ها باید استراتژی خاصی استفاده کنید.

چند دسته محتوا وجود دارد؟

پیشتر به این موضوع اشاره کردیم که کانتنت می تواند در اشکال مختلف متنی، صوتی، تصویری و غیره تولید شود. حال می خواهیم در مورد چهار دسته اصلی صحبت کنیم که عبارتند از:

محتوای جذاب (attraction)

محتوا به خودی خود اهمیتی ندارد اگر توجه ها را به خود جلب نکند. آمار نشان می دهد که 91 درصد محتواهایی که در بستر اینترنت وجود دارند، هیچ ترافیک ارگانیکی نمی گیرند. اترکشن کانتنت بازدیدکنندگان را به سمت سایت آورده و اسا استراتژی محتوا را شکل می دهد.

برای آنکه محتوای شما در دسته اترکشن قرار بگیرد، باید تولید محتوای ارزشمند را در اولویت قرار دهید. در واقع محتوا باید اطلاعاتی که مخاطب می خواهد را به او بدهد. برای مثال تیترهایی مثل «5 استراتژی محتوا در سال 2023»، «10 دلیلی که چرا محتوای شما دیده نمی شود»، جذاب هستند و مخاطب را در گیر می کنند. پس باید بدانید که توجه مخاطب به چه چیزی جلب می شود.

محتوای معتبر (authority)

محتوای معتبر (authority)

تولید محتوای معتبر، یعنی برند خود را به مرجعی در حوزه کاری خود تبدیل کنید. نکته مهم برای رسیدن به این سطح آن است که باید از ارائه اطلاعات درست و محتوای باکیفیت استفاده کنید نه اینکه مدام خود را مرجع معرفی کنید. این کار به ظرافت و صرف زمان نیاز دارد، تنها روش انتشار محتواهایی است که قابل اتکا و آموزنده باشند. این اطلاعات باید با لحن و قالب درست ارائه شوند.

محتوای وابسته کننده (affinity )

ایجاد وابستگی بین مخاطب و محتوا بسیار مهم است. محتوایی که وابستگی ایجاد کند، باعث می شود مخاطب از بین رقبا شما را انتخاب کند. شما باید در تولید محتوای وابسته کننده به پرسونای مخاطب توجه داشته باشید و نشان دهید که از آن ها هستید. به این ترتیب احساسات مخاطب درگیر شده و شما را انتخاب می کند.

محتوای دعوت کننده به عمل (Action )

محتوای دعوت کننده به عمل (Action )

اکشن کانتنت، با هدف تبدیل مخاطب به مشتری تولید می شود. محتواهایی در این دسته قرار می گیرند که در بخشی از آن ها قسمتی برای اهداف تجاری در نظر گرفته شده باشد. پس باید در محتوای خود مخاطب را دعوت به عملی که می خواهید کنید و این کار باید طبق اصول انجام شود.

چه انواعی از بازاریابی محتوا وجود دارد؟

تولید محتوای سایت پر از ژانرهایی است که همگی اهداف متفاوتی دارند. هر نوع محتوا به شما این فرصت را می دهد که به روشی منحصر به فرد به مخاطبان هدف خود دسترسی پیدا کنید. همانطور که در بالا ذکر کردیم، چهار دسته وجود دارد که باید هنگام کانتنت پروداکشن، برای کسب و کار خود در نظر بگیرید.

درک هدف از بازاریابی محتوا به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که چه رویکردهایی را برای کارهای خود انتخاب کنید. پس پیش از  تعیین نوع محتوایی که باید تولید شود، چند سؤال از خود بپرسید:

 • آیا می خواهید سؤال و جوابی باشد؟
 • بهترین راه برای هدایت ترافیک چیست؟
 • آیا محصول یا ویژگی جدیدی را معرفی می کنید؟
 • آیا مخاطبان شما با خدمات شما آشنا هستند؟
 • آیا قصد دارید مشتریان بالقوه را تبدیل کنید یا مشتریان فعلی را حفظ کنید؟
 • چه چیزی مخاطب شما را علاقه مند می کند؟
 • مخاطبان شما در حال حاضر از برند شما چه انتظاری دارند؟
 • رقبا چه می کنند؟
 • چقدر زمان و بودجه برای تولید محتوا دارید؟

انواع مختلف محتوا کدامند؟

انواع مختلف محتوا کدامند؟

حال در پروسه تولید محتوا به انتخاب نوع مناسب رسیده ایم. زمانی که تعیین کردید، محتوا باید در چه دسته هایی قرار بگیرد، باید نوع آن را تعیین کنید.

بلاگ

بلاگ ها بیشترین فراوانی را در بن محتواهای موجود در بستر وب به خود اختصاص داده اند. عملاً هر مطلبی که با جستجو در گوگل می خوانید و به صورت متنی منتشر شده، بلاگ است. این نوع محتوا، بهترین شکل برای بهبود سئوی حرفه ای سایت و دیده شدن در نتایج گوگل است.

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی از پراستفاده ترین برنامه هایی هستند که روزانه توسط مردم بازدید می شود. در واقع تمام کسانی که گوشی هوشمند دارند، حداقل در یکی از شبکه های اجتماعی فعال هستند و این خبر خوبی است. شما می توانید رسانه های مختلفی را در این شبکه ها انتشار دهید که یعنی موقعیت دیده شدن زادی دارید. همچنین می توانید از این شبکه ها برای معرفی سایت خود و ایجاد ترافیک ارگانیک استفاده کنید.

ایمیل

ایمیل مارکتینگ یکی از شیوه های سودآور برای جذب و تبدیل مشتری است. با برقراری ارتباط از این طریق می توانید در فواصل زمانی مختلف، کسب و کار خود را به مخاطبان یادآوری کنید. مخاطبان به ایمیل هایی که لحن دوستانه داشته باشند، بیشتر جذب می شوند. این کار خوانندگان را درگیر کرده و به آن ها حس عضو تیم بودن می دهد.

کپی رایتینگ

تولید محتوا به شیوه کپی رایتینگ با هدف تبدیل مخاطب به مشتری انجام می شود. برای این کار باید از تبلیغات، توضیحات محصول، انتشار اخبار و غیره استفاده کنید. برای مثال اگر توضیحات محصول شما به اندازه کافی زرق و برق نداشته باشد، توجهی هم جلب نمی کند.

ویدئو

ویدئوها یک رویکرد منحصر به فرد برای ایجاد و اشتراک گذاری محتوا ارائه می دهند. در حالی که تولید ویدیوها کار بسیار مهم تری را می طلبد، استفاده از تکنیک هایی که در مورد آن ها بحث کردیم، می تواند برای رسیدن به اهداف شما مفید باشد. ویدیوها باید بسیار جذاب و جالب باشند تا مخاطبان هدف شما را جذب کنند. این به شما یک راه جدید برای باز کردن بال های خلاقانه خود می دهد.

بیشتر بخوانید: کانتنت مارکتینگ

در تولید محتوا، مخاطب خود را بشناسید

موضوع دیگری که در کانتنت پروداکشن باید مدنظر قرار بگیرد شناخت مخاطبان هدف است. همانطور که می دانید هدف اصلی در بازاریابی محتوا ایجاد یک رابطه مستمر با مشتریان فعلی و مشتریان بالقوه است. تولید محتوا باید به شما کمک کند تا رفتار مشتری خود را نسبت به شرکت خود به شیوه ای مثبت تغییر و یا ارتقا دهید. به این معنی که شما باید محتوای خود را مطابق با مخاطبان خود تنظیم کنید و نه برعکس. هنگام انتخاب محتوای مناسب برای مخاطبان، این عوامل مهم را در نظر بگیرید: با استفاده از چه ابزاری محتوا را دریافت می کنند؟ مخاطبان شما چه فرمتی را ترجیح می دهند، ویدیو، متن یا صدا؟ این محتوا در چه ابزار و در چه مکانی دیده می شود؛ دسکتاپ، موبایل، هنگام سفر، در خانه، هنگام کار یا ...؟ چه موضوعاتی بیشتر مورد توجه آنها قرار می گیرد و... . عدم ایجاد محتوای مطابق با این معیارها، منجر به از دست دادن مخاطبان فعلی و بالقوه شما می شود.

تشکیل تیم تولید محتوا

برای تشکیل یک تیم محتوا تقریباً سه گزینه وجود دارد: استخدام کارمندان داخلی، کار با فریلنسرهای قراردادی و در نهایت همکاری با شرکت های تبلیغاتی که در زمینه تولید محتوا فعالیت دارند. البته شما می توانید تمام این گزینه ها را با هم ترکیب کنید و مثلا تعدادی کارمند تمام وقت برای مدیریت کمپین ها داشته باشید و همچنین با برخی فریلنسرها برای کارهای تخصصی همکاری کنید. البته اگر زمان استخدام و مدیریت چنین پروژه هایی را ندارید بهتر است کانتنت پروداکشن مرتبط با کسب و کار خود را به یک آژانس بازاریابی برون سپاری کنید. در صورت استفاده از این روش، شما با کمترین هزینه و بدون اینکه نیازی به استخدام یک پرسنل کامل داشته باشید به تمام استعدادهای بازاریابی محتوا در یک تیم دسترسی خواهید داشت. اگر می خواهید بدون نیاز به استخدام کارکنان داخلی برای تکمیل همه نقش ها به یک تیم محتوای کامل دسترسی داشته باشید،  با «اریس» تماس بگیرید. مجموعه «اریس» تمامی مراحل تولید محتوا از آنالیز کلمات کلیدی و تجزیه و تحلیل رقبا گرفته تا نوشتن، ویرایش و تبلیغ را برای شما انجام خواهد داد.

تشکیل تیم تولید محتوا

خدمات تولید محتوا «اریس»

«اریس»، تولید کننده محتوایی است که «تغییر می کند» و برای شما تبدیل به یک سرمایه می شود. محتوای تولید شده در «اریس»، با اهداف تجاری شما همسو می شود، مستقیماً با مخاطبان شما صحبت می کند و گفتگویی را در مورد برند شما شکل می دهند. «اریس»، محتوایی باکیفیت، ممتاز، دقیق و جذاب ایجاد می کند تا برند شما می تواند موثرترین ارتباط را با مخاطبانتان برقرار کند. خدمات «اریس»، طیف کاملی از بازاریابی محتوا، شامل برنامه ریزی، تولید و تبلیغات را پوشش می دهد. «اریس»، کمپین هایی را برای بازاریابی دیجیتال، شبکه های اجتماعی، معرفی برندهای خاص، پشتیبانی فروش و روابط رسانه ای ایجاد و سازماندهی می کند. بی شک محتوای تولید شده توسط تیم «اریس»، تأثیر بسزایی در افزایش تقاضا، ایجاد لید (سرنخ)، تقویت برند و حفظ مشتریان شما خواهد داشت. «اریس» در کنار شما است تا ابتدا برند و اهداف تجاری شما را بشناسد و سپس استراتژی هایی را بر اساس محتوای مناسب برای نیازهای شما ایجاد کند. تیم «اریس»، برنامه محتوای شما را با استفاده از بینش های مبتنی بر داده از رسانه های اجتماعی و دیگر پلتفرم ها طراحی خواهد و موجب ارتقا و پیشرفت کسب و کار شما خواهد شد. خدمات تولید محتوای «اریس» شامل مواردی چون محتوای متنی، محتوای ویدئویی، اینفوگرافیک، ایجاد کمپین های محتوا و ... است.

خدمات تولید محتوای متنی اریس

تولید محتوای متنی در «اریس» شامل موارد زیر است که در هر فرآیند حرفه ای وجود دارند:

تدوین استراتژی محتوا

 • استراتژی های محتوای فصلی
 • تجزیه و تحلیل سایت
 • محتوای فعلی آن
 • اصلاح و ویرایش محتوای فعلی
 • تحقیق درباره واژه کلیدی
 • شناسایی موضوعات جدید، ایجاد محتوا

تولید محتوا

 • ارائه طرح کلی و پیش نویس پس از بررسی برند
 • تولید محتوا توسط نویسندگان متخصص
 • ویرایش محتوا توسط کارشناس ارشد برای رفع ایرادات احتمالی در تمامی زمینه ها
 • بررسی محتوا از نظر کپی رایتینگ
 • رفع ایرادات مرتبط با سرقت متن
 • تولید تصاویر اختصاصی و تصاویر سفارشی برای هر قطعه محتوا

بهینه سازی متن

 • آپلود کردن متن
 • قالب بندی محتوا بر اساس معیارهای انتشار
 • بهینه سازی روی صفحه
 • از جمله متن جایگزین
 • فشرده سازی تصویر و ویرایش در صورت تمایل
 • گزارش عملکرد مداوم

خدمات تولید محتوای ویدیویی اریس

ویدیوها، ابزار قدرتمندی برای هر استراتژی محتوایی هستند. این فرمت می تواند، تخصص شرکت شما را به مشتری بالقوه نشان دهد و پیام برند شما را به طور موثر منتقل کند. به علاوه محتوای ویدیویی می تواند شناخت کلی برند را شما افزایش دهد. «اریس» در جایگاه یک آژانس بازاریابی دیجیتال که تمامی خدمات این حوزه را ارائه می دهد، توانایی و امکانات کامل برای برنامه ریزی کمپین های بازاریابی ویدیویی، ایجاد ویدیوهای آموزشی و تبلیغاتی، استفاده از رسانه های اجتماعی، ایسنتاگرام و سایر کانال ها را در اخیتار دارد. «اریس» به شما این اطمینان را می دهد که در صورت همکاری با این مجموعه، در آینده ای بسیار نزدیک، مخاطبانتان، شما را به واسطه ویدیوهایتان بشناسند. انتخاب شما انیمیشن، عکسبرداری در محل، استودیو پروداکشن، Vox Pops، ویدیوهای توضیح دهنده، توصیفات ویدیویی و یا وبلاگ های ویدیویی است؟ انتخاب کنید و با «اریس» در میان بگذارید.

نظرات