کمپین دیجیتال مارکتینگ

کمپین دیجیتال مارکتینگ در واقع یک اصطلاح برای کمپین هایی است که دسترسی شما به اهداف مدنظرتان در حوزه بازاریابی دیجیتال را میسرتر و هموارتر می سازند. همانگونه که می دانید، «دیجیتال مارکتینگ» در واقع استفاده از اینترنت، دستگاه‌های تلفن همراه، رسانه‌های اجتماعی ، موتورهای جستجو و دیگر کانال‌ها، به منظور دستیابی به مشتریان بیشتر است. «کمپین دیجیتال مارکتینگ» در واقع همان استراتژی‌های اتخاذ شده جهت دستیابی به این اهداف است. این کمپین با اهداف کلی سازمان مرتبط است و یک یا چند کانال دیجیتال را در این تلاش ها شامل می شود. کمپین بازاریابی دیجیتال یک اقدام استراتژیک است که برای ارتقای پیشنهادات برند و اهداف سازمانی خاص انجام می‌شود. این اهداف می‌تواند شامل افزایش آگاهی از برند، بهبود حضور آنلاین، افزایش تعامل، جمع‌آوری بازخورد مشتری برای درک دیدگاه، یا افزایش مبادله و فروش باشد. در ایجاد یک کمپین بازاریابی دیجیتال چندین مرحله وجود دارد. برنامه ریزی، که در این مرحله، اهداف، مشتریان هدف و طول کمپین مشخص می شود. مرحله توسعه، که در آن یک استراتژی، همچنین پیام کمپین، کلمات کلیدی هدف، و استراتژی پیشنهادی تعیین می شود. دستیابی به مخاطب، از جمله اتخاذ مکان کمپین و تصمیمات بازاریابی، ادغام با تمام کانال ها و ایجاد ثبات نیز انجام می شود و مرحله مدیریت که در آن موفقیت و ارزش کمپین مورد ارزیابی قرار می گیرد.

طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ

هدف خود را مشخص کنید

نخستین موضوع در طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ تعیین هدف است. اهداف در بازاریابی به چه معناست؟ اهداف جزء ضروری استراتژی بازاریابی شما هستند. اهداف اغلب در جایی که شما شروع می کنید، هستند. اهداف، مسیری را تعیین می‌کنند و به شما می گویند باید چه اتفاقی بیفتد تا محصول یا خدمات شما در بازار خوب عمل کند. پایه و اساس در اینجا برنامه‌ای است که برای رسیدن به آن می‌سازید. گزینه ها در بازاریابی دیجیتال بی پایان هستند، اما عاقلانه است که تصمیم بگیرید هدف اصلی شما در کمپین بازاریابی دیجیتال شما چیست. اگر می خواهید ایمیل بفرستید و همچنین تبلیغات را در گوگل و دیگر پلتفرم های رسانه های اجتماعی اجرا کنید می توانید از یک شرکت تبلیغاتی کمک بگیرید. برخی از موارد مهمی که باید از آنها آگاه باشید عبارتند از آگاهی از برند، رشد فالوور و... . متقاعد کردن مردم برای استفاده از محصول شما نیاز به تلاش زیادی دارد.

بازار هدف خود را تعریف کنید

مورد دیگری که در کمپین دیجیتال مارکتینگ باید مورد توجه قرار گیرد این است که چه نوع افرادی را می خواهید هدف قرار دهید؟ برای این کار مثلا اگر در حال حاضر یک وب سایت دارید می‌توانید تجزیه و تحلیل کنید و ببینید که کدام گروه افراد از خدمات شما استفاده می‌کنند. اگر تازه شروع کرده‌اید باید کمی تحقیق کنید و ببینید که رقبای شما چه کسانی را هدف قرار می‌دهند اما قرار نیست مخاطبان آنها را هدف قرار ندهید .بازار خاص خود را پیدا کنید. یک کمپین دیجیتال مارکتینگ موفق، مخاطبان مشخصی دارد که با دقت توسط شما که صاحب کسب و کار هستید ساخته شده است. شما می توانید خودتان از مشتریان فعلی خود نظرسنجی کنید یا این کار را به یک شرکت تبلیغاتی واگذار کنید.

بازار هدف خود را تعریف کنید

پرسوناژ خود را توسعه دهید

پرسوناژ بدین معناست که شما مخاطب و مشتری بازار خود را شخصیت شناسی کنید و این شخص را به تفصیل توصیف کنید. برای مثال مخاطب شما در این فعالیت، چه کاری برای امرار معاش انجام می‌دهد؛ درآمد سالانه او، وضعیت خانوادگی، سن، علاقه و ... او چیست. برای مثال اگر قصد راه اندازی یک قهوه فروشی را دارید مشتری ایده آل شما آیا حقوق لازم برای صرف هزینه را دارد؟.هنگام ایجاد پرسونای خریدار، باید جمعیت شناسی، ترس ها، اهداف و رفتارهای آنلاین مشتریان خود را در نظر بگیرید .ایجاد این موارد به زمان، تمرین و صبر نیاز دارد تا به درستی آنها را یاد بگیرید. این مرحله، یعنی شناسایی شخصیت مشتری و علایق او یکی از مهمترین مراحل در طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ است. ‌

بودجه خود را تعریف کنید

برای هر کمپین دیجیتال مارکتینگ، باید بودجه ای در نظر بگیرید. به خاطر داشته باشید که تبلیغات دیجیتال ارزان‌ترین نوع تبلیغات است. این هزینه در مقایسه با تبلیغات سنتی بسیار کمتر و بصرفه تر است. شما می‌توانید تبلیغات خود را به یک شرکت تبلیغاتی بسپارید. در اینصورت نیاز است تا بودجه معینی را به این کار اختصاص دهید. می‌توانید با این سوال شروع کنید که می‌خواهید چقدر درآمد داشته باشید. اینجاست که باید یک هدف معقول تعیین کنید. ایجاد بودجه بخش بزرگی از کمپین بازاریابی دیجیتال شما است .اگر نمی‌دانید بودجه‌تان چگونه باید باشد، زمانی را برای صحبت با یک متخصص رسانه‌های اجتماعی تعیین کنید. برای این کار می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه اریس تماس بگیرید.

بودجه خود را تعریف کنید

کانال‌های مدنظرتان را انتخاب کنید

در کمپین دیجیتال مارکتینگ خود احتمالاً قصد دارید تا حد امکان از کانال های بیشتری استفاده کنید. شما می توانید در سایت‌ رسانه‌های اجتماعی مانند فیس بوک، اینستاگرام، لینکدین و حتی پینترست تبلیغ کنید. تبلیغات گوگل نیز محبوب هستند و می‌توانند به سرعت وب سایت شرکت شما را به بالای نتایج جستجو برسانند. بازاریابی ایمیلی را از کمپین بازاریابی دیجیتال خود کنار نگذارید .ارسال ایمیل اغلب توسط شرکت‌ها نادیده گرفته می‌شود، اما این یکی از بهترین راه‌ها برای رشد کسب و کار شما است. ترکیبی از بازاریابی در کانال‌های رسانه‌های اجتماعی، ارسال ایمیل، بهینه‌سازی وب سایت و استفاده از گوگل و ... اگر به درستی انجام شود، می‌تواند یک استراتژی قوی ایجاد کند. با همکاری همه این استراتژی‌ها، هنوز هم امکان خطا برای شما وجود دارد. برای این کار هم مثل سایر حوزه‌های دیگر بهتر است از یک کارشناس با تجربه در بازاریابی دیجیتال کمک بگیرید

تحقیقات کلمات کلیدی را برای SEO و PPC انجام دهید

اگر قصد دارید تبلیغات گوگل (PPC) را اجرا کنید یا وب سایت خود را برای موتورهای جستجو (SEO) بهینه کنید، باید تحقیقاتی در مورد کلمات کلیدی انجام دهید .کلمات کلیدی کلماتی هستند که کاربران برای یافتن محصول یا خدمات یا پاسخ به سوالی در موتورهای جستجو تایپ می‌کنند. حتی اگر قصد تبلیغ نداشته باشید مطمئناً بهینه بودن سایت برای شما مهم است. سئو برخلاف PPC رایگان است و برای ارتقای صفحه شما در رتبه بندی جستجوی گوگل استفاده می شود. ترفند یافتن کلمات کلیدی برای کسب و کارتان این است که خود را به جای مشتری بگذارید. فهرستی از کلمات کلیدی را که فکر می‌کنید مشتریان در جستجوی آنها هستند، بنویسید و سپس آنها را امتحان کنید. می توانید کلمات را در گوگل تایپ کنید و اجازه دهید نوار جستجوی شما به صورت خودکار پر شود. این به شما کمک می کند تا در مورد آنچه که مشتریان در جستجوی آن هستند ایده بگیرید. اگر می خواهید برای چیزی مانند SEO و PPC زمان و هزینه صرف کنید و می خواهید مطمئن شوید که این کار به درستی انجام می شود توصیه ما همکاری با یک شرکت تبلیغاتی در حوزه طراحی و اجرای کمپین دیجیتال مارکتینگ است. همکاری با یک کارشناس‌ کمپین دیجیتال مارکتینگ، می‌تواند موفقیت شما در دیجیتال مارکتینگ را تضمین کند.

اگر قصد «ثبت شرکت» دارید، می توانید از خدمات ما در این خصوص بهره ببرید.

تحقیقات کلمات کلیدی را برای SEO و PPC انجام دهید

تبلیغات را در پلتفرم رسانه های اجتماعی شروع کنید

اکنون که تمام تحقیقات شما تکمیل شده و اهداف شما در کمپین دیجیتال مارکتینگ تعیین شده است، می توانید وارد تبلیغات رسانه های اجتماعی شوید. هر جا که تصمیم به تبلیغ دارید (فیس بوک، اینستاگرام، پینترست، لینکدین، توییتر) باید تبلیغات جذابی ایجاد کنید؛ تبلیغاتی که بتواند مخاطب را همراه شما سازد. از آنجایی که در حال حاضر تبلیغات اینستاگرام محبوب‌ترین شکل تبلیغات رسانه‌های اجتماعی در کمپین بازاریابی دیجیتال است، می‌توانید با کمک یک مشاور و متخصص، تبلیغات خود را در این پلتفرم شروع کنید. بودجه تبلیغاتی خود را تعیین می کنید. بهترین توصیه ما این است که از بخش‌های کوچکتر و هزینه‌های کمتر شروع کنید و در ادامه آن را به مرور افزایش دهید. مطمئنا شما نمی‌خواهید پول خود را در یک مجموعه تبلیغاتی که موفق نیست، خرج کنید. البته برای گرفتن نتیجه باید کمی صبور باشید. 

تبلیغات را در پلتفرم رسانه های اجتماعی شروع کنید

رسانه های اجتماعی خود را مدیریت کنید

اگر چه تبلیغات در رسانه های اجتماعی جزء مهمی برای کمپین دیجیتال مارکتینگ شماست، اما نباید مدیریت شبکه های اجتماعی و نظارت بر محبوبیت خود را نادیده بگیرید. رشد فالوور و مدیریت میزان محبوبیت دو تکنیک مدیریتی حائز اهمیت هستند. شما باید همیشه روی افزایش طرفداران خود تمرکز کنید زیرا می خواهید همچنان مشتری جذب کنید. فقط به مشتریان فعلی خود تکیه نکنید. برای اینکه کمپین بازاریابی دیجیتال شما موفق باشد، باید مطمئن شوید که شهرت آنلاین خوبی دارید. این بدان معنی است که شما باید با مشتریان‌تان در حساب‌های رسانه‌های اجتماعی تعامل داشته باشید (حتی با مشتریان ناراضی) .اگر مشتری تجربه بدی داشت، می‌توانید با او گفتگو کنید، از او بخواهید پیامی برای شما ارسال کند یا با آنها تماس بگیرید و پیشنهاد دهید تا به صورت رایگان و یا همراه با یک تخفیف ویژه از خدمات و کسب و کار شما استفاده کند. به عنوان صاحب یک کسب و کار، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که مطمئن شوید به طور فعال نظرات، انتقادات و پیشنهادات را در رسانه‌های اجتماعی رصد می‌کنید.

بازاریابی مجدد انجام دهید

بازاریابی مجدد ابزاری است که باید در طول کمپین دیجیتال مارکتینگ خود از آن استفاده کنید. بازاریابی مجدد به شما امکان می‌دهد مشتریانی را که از دست داده اید با یک استراتژی جذب کنید. اگر شخصی کالاها یا خدمات شما را مرور می کند اما سفارشی انجام نمی دهد، می توانید آنها را با تبلیغات رسانه های اجتماعی، تبلیغات گوگل یا ایمیل هدف قرار دهید. شما می توانید حتی به این گروه از مشتریان خود تخفیف‌ها و کوپن‌هایی را جهت ثبت سفارش ارائه دهید. بازاریابی مجدد می‌تواند به شکل ایمیل‌ یا پیامک انجام شود. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که چیزی را به سبد خرید خود اضافه کردید اما خرید نکردید و بعدا دیده‌اید که ایمیل یا پیامک در مورد آن دریافت کرده‌اید که شما را تشویق می‌کند برگردید و خرید کنید. شرکت های بزرگی مانند آمازون بازاریابی مجدد را تا حد یک علم انجام می دهند. این استراتژی باید بخش بزرگی از کمپین دیجیتال مارکتینگ شما باشد تا این گروه از مشتریان را نیز از دست ندهید.

بازاریابی مجدد انجام دهید

استراتژی وبلاگ نویسی را مدنظر قرار دهید

وبلاگ نویسی بخش مهمی از کمپین دیجیتال مارکتینگ شماست که ممکن است بی اهمیت به نظر برسد اما می تواند بازی کسب و کار شما را تغییر دهد. وبلاگ نویسی می تواند به سئو سایت شما کمک کند، تعامل مشتری را افزایش دهد و به سوالاتی که مشتریان شما دارند پاسخ دهد. یک نکته مهم برای نوشتن وبلاگ این است که مطمئن شوید محتوای خود را به روز رسانی می‌کنید. لازم نیست وبلاگ شما 3000 کلمه باشد، اما به خاطر داشته باشید که هر چه وبلاگ طولانی‌تر باشد شانس شما برای رتبه بندی بیشتر است. اگر شخصی روی یکی از وبلاگ‌های 300 کلمه‌ای شما کلیک کند، خواندنش خیلی سریع تمام می‌شود. این بدان معنی است که زمان صرف شده در سایت شما نسبتاً کوتاه خواهد بود.

انواع کمپین های دیجیتال مارکتینگ

کمپین های دیجیتال انواع مختلفی دارند که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم و برخی از مهم ترین کمپین& های دیجیتال را به صورت مختصر توضیح می دهیم. شما می‌توانید با درنظر داشتن نوع فعالیت خود، هزینه درنظر گرفته شده برای دیجیتال مارکتینگ و سایر موارد یک یا چند مورد از این کمپین های دیجیتال مارکتینگ را انتخاب و اجرا کنید. انواع کمپین های دیجیتال مارکتینگ عبارتند از پلتفرم های بازاریابی رسانه های اجتماعی، اینفلوئنسر مارکتینگ، بازاریابی ایمیلی، بازاریابی محتوا، بازاریابی بهینه سازی موتورهای جستجو یا همان سئو (SEO)، پرداخت به ازای کلیک (PPC)، بازاریابی وابسته و بازاریابی موبایلی.

 

انواع کمپین های دیجیتال مارکتینگ

 

کمپین های بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی یکی از رایج ترین و ضروری ترین کمپین های یک کسب و کار برای دستیابی به مخاطبان هدف است. شما می‌توانید در حین طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ به این مدل از بازاریابی هم نیم‌نظری داشته باشید. شما فقط باید یک ایمیل کلی که پیام شما را منتقل کند تهیه کنید و تصویر برند خود را در بالای این ایمیل قرار دهید. کمپین‌های بازاریابی ایمیلی برای مشاغل کوچک مناسب‌تر هستند. اگر لیست ایمیل مشتری فعال دارید، به خوبی می‌توانید از آنها برای شروع کمپین بازاریابی ایمیلی استفاده کنید.

کمپین پرداخت به ازای کلیک

اگر بودجه ای برای بازاریابی دیجیتال دارید، پرداخت به ازای هر کلیک می تواند کمپین بسیار مناسبی برای کسب و کار شما باشد. پرداخت به ازای هر کلیک به وب سایت شما اجازه می دهد تا در بالای نتایج گوگل قرار گیرد. کسب و کارها باید برای این تبلیغات پول بپردازند، و بنابراین باید برای این کمپین بازاریابی دیجیتال سرمایه قابل توجهی داشته باشید. این قابلیت گوگل، نتایج جستجو را بر اساس کلمات کلیدی خاصی که توسط کاربران جستجو می‌شوند نشان می‌دهد. بنابراین اگر سرمایه لازم را در اختیار دارید می‌توانید در طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ خود این استراتژی را نیز مدنظر قرار دهید.

 

کمپین پرداخت به ازای کلیک

کمپین دیجیتال مارکتینگ بر اساس محتوا

محتوا در حال حاضر روشی مرسوم برای جذب افراد به سوی کسب و کار تبدیل شده است. محتوای موثر می تواند مخاطبان شما را مجبور به خرید از کسب و کار شما کند. اگر کسب و کاری دارای یک استراتژی قوی در بازاریابی محتوا باشد می‌تواند ضمن آموزش مشتریان، کار تبلیغ را برای برند خود به بهترین شکل انجام دهد. بنابراین در کمپین دیجیتال مارکتینگ روی محتوای خود سرمایه‌گذاری کنید تا از نتایج به دست آمده متعجب شوید. انواع مختلفی از محتوا وجود دارد که می‌توانید از بین آن‌ها یکی را انتخاب کنید. استفاده از کلمات کلیدی مناسب، استفاده از محتوای مناسب چه به لحاظ کیفی و چه از نظر کمی و استفاده از محتوا در مکان های مناسب کلید دستیابی به نتایج مطلوب از کمپین بازاریابی محتوای شما است.

کمپین بازاریابی رسانه های اجتماعی

هر کسب و کاری تقریبا می تواند با یک کمپین دیجیتال مارکتینگ فعال در رسانه های اجتماعی، موفق تر باشد. رسانه های اجتماعی نظیر اینستاگرام مکانی است که اکثر مردم در سراسر جهان ساعت های بسیاری را در آن سپری می‌کنند. بنابراین چنین پلتفرم‌هایی می‌توانند مکانی مناسب برای تبلیغات شما باشند. اگر به طور فعال نمایه خود را با پست های جدید، محتوای جذاب و اطلاعات ارزشمند به روز می کنید، مطمئنا مخاطبان نخواهند توانست شما را نادیده بگیرند و به زودی کسب و کار شما یکی از انتخاب‌های آنان خواهد بود.

 

کمپین بازاریابی رسانه های اجتماعی

بازاریابی حرفه ای در اریس

ایجاد کمپین های دیجیتال مارکتینگ باید با هدف مشخص و از طریق کانال های درست انجام شود. در غیر این صورت زمان و هزینه ای که برای این کار صرف می کنید، به هدر خواهد رفت.  بدون شک فعالیت در فضای پر رقابتی مثل اینترنت، ساده نیست. به همین دلیل هم اگر صاحبان کسب و کار بدون دانش لازم، کمپین های تبلیغاتی را راه اندازی کنند، به نتیجه مطلوب نخواهند رسید. پیشنهاد می کنیم برای رسیدن به اهداف تبلیغاتی و جذب مشتری بیشتر، کمپین های خود را به صورت حرفه ای تشکیل دهید. برای این کار هم بهتر است از تخصص کارشناسان حوزه مارکتینگ استفاده کنید. ما در مجموعه مارکتینگ اریس، آماده کمک به کسب و کارهایی هستیم که قصد دارند با جب مخاطبان و مشتریان بیشتر، کار خود را گسترش دهند.

نظرات