ترندهای طراحی سایت

طراحی سایت دیگر مانند زمان تولد اینترنت، صرفاً به ارائه مطلب محدود نمی شود. شما نمی توانید انتظار داشته باشید فقط به خاطر انتشار محتواهای فوق العاده باکیفیت، یونیک و کاربردی، جایگاه فوق العاده ای هم به دست آورید. برعکس یک ظاهر نامناسب که جذابیتی برای کاربران ندارد و نمی تواند با سایرین رقابت کند، می تواند محتوای خوب شما را نیز بی ارزش کند. به همین دلیل امروز تصمیم گرفته ایم در مورد ترندهای طراحی سایت در سال 2023 صحبت کنیم.

ترندهای طراحی سایت

جدیدترین ترندهای طراحی سایت

با شروع سال جاری شاهد انفجار خلاقیت در حوزه طراحی سایت بوده ایم. این خلاقیت طراحی المان های مختلف سایت به شکلی جدید نشان داده است. به این ترتیب اگر در حوزه طراحی سایت فعال هستید یا می خواهید کسی را در این حوزه استخدام کنید، یا می خواهید وب سایت خود را طراحی کنید،  لازم است این ترندها را بشناسید.

شیوه های جدید ناوبری

ناوبری در طراحی سایت به منوها و شیوه پیمایش سایت توسط کاربر اشاره دارد. ظاهراً در ترندهای طراحی سایت 2023، دیگر خبری از منوهای معمولی قبل نیست. توصیه می شود برای حرکت با ترند سال، کمی خلاقیت بیشتر داشته باشید. درواقع تمرکز بیشتر بر این است که با به کارگیری المان های تصویری و گرافیکی جذابیت بیشتری به قسمت ناوبری اضافه شود. برای مثال می توانید در عکس زیر نمونه ای از این ترند را ببینید که در وب سایت «Kim Kneipp» استفاده شده است. وقتی روی منو کلیک می کنید، منو با استفاده از ویژوال افکت ها نمایش داده شده و کل صفحه را می پوشاند. به این ترتیب می توان گفت در سال 2023 انتظار می رود از ناوبری نیز برای برندسازی استفاده کنید.

ترند طراحی ناوبری سایت

افکت های اسکرول

افکت های اسکرول یا انیمیشن هایی که با حرکت اسکرول ایجاد می شوند، تجربه های وب پویاتری ایجاد می کنند، به همین دلیل است که مسلماً یکی از محبوب ترین عناصر طراحی وب در سال 2023 هستند. این ها به طور فزاینده ای در وب سایت های تعاملی مورد استفاده قرار می گیرند تا خوانندگان را برای ادامه پیمایش ترغیب کرده، در محتوا مکث ایجاد کرده و المان های سه بعدی را به سایت اضافه کنند. اگر سری به وب سایت « Engineered Floors » بزنید، این مورد را به خوبی خواهید دید. استفاده از چنین انیمیشن هایی برای کاربران جذاب است و آن ها را به دیدن ادامه صفحه ترغیب می کند.

ترند طراحی اسکرول سایت

تایپوگرافی جنبشی (Kinetic Typography)

تایپوگرافی جنبشی یا متن متحرک، یک تکنیک انیمیشن است که در دهه 60 زمانی که فیلم های داستانی شروع به استفاده از عناوین آغازین انیمیشنی کردند، فراگیر شد. می توانید از آن برای اهدافی مشابه در طراحی وب سایت استفاده کنید تا بلافاصله پس از ورود به صفحه اصلی، توجه بازدیدکنندگان را جلب کنید. همچنین می توانید از قدرت تایپوگرافی جنبشی برای برجسته کردن بخش های مهم استفاده کنید، بازدیدکنندگان را در حین پیمایش راهنمایی کنید، و به تدریج اطلاعات را آشکار کنید، مانند کاری که «Arcadia» انجام داده است. تایپوگرافی جنبشی می تواند بازدیدکنندگان را هیجان زده کرده و به آن ها در هضم محتوای شما کمک کند. به علاوه، از نظر دیداری جذاب و درگیرکننده (engaging) است.

تایپوگرافی ساختار یافته

شرکت های بیشتری از تایپوگرافی ساختار یافته برای عنوان صفحه اصلی خود استفاده می کنند. در دنیای پس از همه‌گیری کرونا، مصرف‌کنندگان خواهان ساختار و ثبات هستند که هر دوی این ها تایپوگرافی ساختار یافته را بیشتر در مرکز توجه قرار می دهند. در این نوع استفاده از حروف، اغلب از فونت های بزرگ و bold استفاده می شود. در مورد حروف لاتین استفاده از حروف بزرگ در این دسته قرار می گیرد. با این کار می توانیم توجه ها را به سمت چیزی که می خواهیم جلب کنیم، به این ترتیب قسمت های مهم تر مشخص می شوند.

گرادیانت رنگی

در سال های اخیر در موارد مختلفی از اینستاگرام گرفته تا تبلیغات، سهم زیادی از المان های رنگی با شیوه گرادیانت به کار رفته اند. در این شیوه برای هر المان از طیفی از رنگ ها استفاده می شود نه یک رنگ تنها. اگر این مورد به درستی استفاده شود نه تنها حواس مخاطب را از قسمت های مهم تر پرت نمی کند، بلکه جذابیت بیشتری هم به وب سایت اضافه می کند.

مینیمالیسم

با وجود تمام صحبت هایی که در مورد ترندهای طراحی سایت 2023 تا به اینجا گفتیم، برخی افراد مینیمالیسم را انتخاب می کنند. به شکلی که تنها موارد ضروری را در سایت قرار داده و از رنگ های کم و خنثی استفاده می کنند. چنین شیوه ای تأثیر بسیار زیادی بر تجربه کاربری و عملکرد سایت دارد.

همپوشانی متن و تصویر

همپوشانی متن و تصویر به این معنی است که قسمتی از متن روی تصویر قرار بگیرد. اگر در این ترند طراحی سایت از خلاقیت خود هم استفاده کنیم، نتیجه فوق العاده خواهد شد. این کار همچنین فضای بیشتری در صفحات سایت ایجاد می کند که می توانیم آن را برای قرار دادن المان های دیگر یا خالی گذاشتن و پایبندی به اصل مینیمالیست بودن استفاده کنیم.

برای داشتن طرح های خلاقانه باید از کمک یک تیم طراحی گرفیک حرفه ای استفاده کنید. به این ترتیب می توانید از نتیجه کار مطمئن باشید.

استفاده از میکرواینتراکشن (Microinteractions)

مانند سایر ترندهای طراحی سایت در سال 2023، میکرواینتراکشن ها یا ریز تعامل ها برای بهبود تجربه کاربر و افزایش آگاهی از برند کار می کنند. تعاملات معمولی وب سایت شامل کلیک کردن روی یک لینک، نوشتن نظر در یک پست وبلاگ، تماشای یک ویدیو یا پر کردن یک نظرسنجی است.

ریز تعامل ها حتی به ورودی کمتری از کاربران نیاز دارند، که آن ها را برای افزایش تعامل و اطمینان از اینکه بازدیدکنندگان می توانند بدون مواجه شدن با هیچ خطایی در یک سایت حرکت کنند بسیار مفید است. یکی از مثال های رایج ریز تعامل، استفاده از شاخص های پیشرفت است. این شاخص ها اغلب در صفحاتی استفاده می‌شوند که از کاربران می خواهند یک فرم را پر کنند یا یک فرآیند را با چند مرحله تکمیل کنند. هنگامی که کاربر هر اقدام مورد نیاز خود را انجام می دهد، نشانگر پیشرفت به سمت راست حرکت می کند و به او اطلاع می دهد که سایت به ورودی آن ها پاسخ می دهد.

استفاده از نشانگرهای پیشرفت، کاربران را از درگیر شدن با این که آیا صفحه ثابت است یا سیستم ورودی آن ها را تشخیص می دهد، بی نیاز می کند و تجربه کاربر را بهبود می بخشد. شاخص های پیشرفت همچنین می توانند به کاربران کمک کنند هنگام دانلود فایل های بزرگ یا تکمیل فرآیند های وقت گیر دیگر صبور باشند.

حالت تاریک (Dark Mode)

استفاده از حالت تاریک، هم به مصرف کمتر شارژ کمک می کند و هم آسیب کمتری به چشم وارد می کند. به همین دلیل همه دوست دارند از سایت هایی استفاده کنند که چنین امکانی داشته باشد. برخی از افراد دوست دارند نوشته روشن را روی پس زمینه تیره بخوانند، شما برای آنکه بتوانید نرخ بازدید بالایی داشته باشید، باید این امکان را فراهم کنید. درواقع امکان شخصی سازی سایت براساس نیاز کاربر، همیشه یکی از جذابیت های طراحی سایت بوده است. خوب است وقتی کاربر وارد سایت می شود در یک پاپ آپ این امکان را بدهید که حالت نمایش مورد نظر خود را انتخاب کند.

طراحی سایت حرفه ای در اریس

طراحی سایت مطابق با ترندهای جدید

درست است که برخی ترندها بعد از مدتی از مد می افتند، اما از آنجایی که گوگل با الگوریتم های خود کوچکترین حرکت نامناسبی را به جریمه وب سایت ها ختم می کند، موضوع ترندهای طراحی سایت، با سایر مدها متفاوت است. تمام مواردی که در این مقاله اشاره کردیم، به اینگیجمنت بیشتر کاربران ختم می شود و جذابیت هایی هستند که می توانند وفاداری نیز ایجاد کنند.

اگر در طراحی چنین المان هایی تجربه ندارید ولی می خواهید کسب و کار خود را به بهترین و جدیدترین شکل ممکن به کاربران ارائه دهید، کافی است با ما در تیم مارکتینگ اریس تماس بگیرید. ما میتوانیم مطابق با جدیدترین متدهای موجود، سایت های پویایی طراحی کنیم که شما را در بین رقبا برجسته کند.

نظرات