تبلیغات محیطی و هرچه باید درباره آن بدانیم!

تبلیغات محیطی، امروزه ابزار اصلی کسب و کارهای بزرگ و کوچک، برای شناخته شدن است. اهمیت این نوع تبلیغات به اندازه ای است که بسیاری از شرکت ها حاضرند مبالغ بالایی را در این مسیر هزینه کنند. حتی بسیاری از برندها، خط بودجه ای مجزایی برای تبلیغات محیطی دارند و آن را عاملی بسیار مهم در کسب شهرت و درآمد می دانند. همه ما در طول روز، در خیابان ها، جاده ها، نمای ساختمان ها و ... انواع تبلیغات محیطی را می بینیم. در ادامه این مقاله، با جزئیات بیشتری در خصوص این نوع تبلیغات و انواع متنوع آن آشنا می شوید تا نگاه حرفه ای تری به کسب و کار خود و رقبایتان داشته باشید.

تیم اریس، برای اجرای ایده های نوین تبلیغات محیطی و ارائه مشاوره در این زمینه، در کنار شما هستند.

اهداف اصلی تبلیغات محیطی چیست؟

پیش از آشنایی با انواع تبلیغات محیطی، بد نیست بدانید که اساسا این سبک تبلیغ، چه اهدافی را دنبال می کند. همچون سایر روش های بازاریابی، هدف اصلی تبلیغات محیطی هم شناساندن محصول به مشتریان است. اما یک تفاوت بسیار مهم بین این سبک تبلیغاتی با دیگر سبک ها وجود دارد؛ در این نوع، پیش از آن که مشتری به بازار یا مرکز خرید مراجعه کند، نام یا عنوان محصول را می شناسد. به عبارت دیگر، تبلیغات محیطی کاری می کند که نام محصول یا خدمات، در ذهن مخاطب نقش ببندد. پس اگر اصول تبلیغات محیطی به درستی اجرا شوند، مشتری کنجکاو شده و دنبال شناختن و حتی استفاده کردن از آن محصول یا خدمات خاص می رود. در این نوع تبلیغات، یک پیام ساده و روشن به مخاطب القا شده و مدام تکرار می شود. به این ترتیب، برند در ذهن مخاطب حک می شود و بسیاری از افراد، مشتاق به شناختن آن می شوند.

 

اهداف اصلی تبلیغات محیطی چیست؟

 

مزایا و معایب تبلیغات محیطی

یکی از مهم ترین و بهترین مزیت های تبلیغات محیطی، این است که کالا یا خدمات را به سادگی به مشتریان معرفی کرده و آمار رشد را به میزان چشمگیری افزایش می دهد. تنوع ابزارها و روش های تبلیغاتی در این روش بسیار بالاست و صاحبان کسب و کار، گزینه های بسیاری را پیش رو دارند. از این سبک تبلیغات می توان برای هدف گیری مشتری در مراکز تصمیم گیری، آگاهی رسانی نسبت به ورود یک محصول جدید به بازار، معرفی بهتر و بیشتر یک برند به مشتریان و اهدافی از این دست استفاده کرد. در کنار این موارد، باید با معایب تبلیغات محیطی هم آشنایی داشته باشید که مهم ترین آن، هزینه اجرایی بالاست. اخذ مجوز های لازم برای تبلیغات و ارائه ی آگهی در سطح شهر، دردسرهای زیادی دارد. از طرفی به همان اندازه که تبلیغات محیطی می تواند از نامی ناشناس، یک برند محبوب بسازد، قدرت عکس آن را نیز دارد؛ گاهی تنها با تبلیغات متنوع محیطی، می توان یک برند محبوب را نابود کرد! از طرفی در این نوع تبلیغات، برخلاف تبلیغات اینترنتی، امکان سنجش میزان بازدید عمومی وجود ندارد.

 

مزایا و معایب تبلیغات محیطی

 

انواع روش های تبلیغات محیطی

 

تبلیغات از طریق بیلبورد

یکی از رایج ترین روش های تبلیغات محیطی، استفاده از بیلبورد است. بیلبوردها ابعاد مشخصی داشته و اندازه آنها بسته دامنه دید مخاطب، متفاوت است. از بیلبورد می توان برای پوشش دادن بازار توده ‌ای استفاده کرد. این مدل تبلیغات محیطی، تأثیر خلاقانه و نمایشی خاصی داشته و موجب افزایش آگاهی مخاطب می شود. از طرفی بیلبوردها به سرعت قابل دسترس هستند و می توان از آنها در فضاهایی همچون اتوبان استفاده کرد؛ جایی که تنها راه ندیدن تبلیغات، رانندگی با چشم بسته است!

پوسترهای دیواری

روش دیگر تبلیغات محیطی، استفاده از پوسترهای دیواری است. این نوع پوسترها ابعاد بزرگی دارند و تنها در مکان های خاص و منحصربفرد نمایش داده می شوند. مشهورترین جایی که در کشور ما می توان برای استفاده از پوستر دیواری مثال زد، میدان ولیعصر تهران است. این پوسترها معمولا با نمایشگرهای دیجیتالی، تزئینات سه ‌بعدی، نورپردازی‌ های خاص و بخش ‌های متحرک همراه می شوند تا تاثیرگذاری بیشتری داشته باشند.

تبلیغات ترانزیت

تبلیغات ترانزیت هم سبک دیگری از تبلیغات محیطی است که معمولا روی وسائل نقلیه و فرودگاه ها و ایستگاه های مترو و اتوبوس اجرا می شود. این نوع تبلیغات در معرض دید افراد بسیاری از سطح شهر هستند و به همین دلیل، درصد دیده شدن آنها توسط مخاطبین، بالاست. مزیت دیگر ترانزیت، هزینه پایین تر آن در مقایسه با دیگر روش های تبلیغاتی است. خلاقیت های جذابی در این روش اجرا شده که احتمالا بخشی از آنها را روی بدنه اتوبوس های داخل شهری، دستگیره داخل آنها و ... دیده اید.

 

انواع روش های تبلیغات محیطی

 

مبلمان شهری

هرگونه علامتی که در نزدیکی محل عبور عابران پیاده و مراکز خرید در حوزه‌‌ی دید عموم قرار بگیرد، مبلمان شهری است. این نوع تبلیغات محیطی، معمولا در مجاورت سوپرمارکت‌ ها، مغازه ‌های مواد غذایی، داروخانه ‌ها، آژانس ‌های تبلیغاتی، مدارس، مکان ‌های خرید و فروش، مراکز خرید و ... دیده می شوند. در این سبک تبلیغاتی، از خلاقیت هایی همچون نمایشگرهای led، نورپردازی های خاص و تقویت‌ کننده ‌های سه بعدی استفاده می شود تا گیرایی بیشتری داشته باشد.

عروسک‌ های تن‌ پوش تبلیغاتی

برخی مراکز تجاری، برای تبلیغات محیطی از عروسک های تن پوش استفاده می کنند. آنها افرادی را استخدام می کنند تا پلاکاردها و اعلامیه‌ هایی را در مکان ‌های شلوغ به نمایش بگذارند. همچنین، گاهی با نواختن موسیقی، توجه عابران را به خود جلب می ‌کنند.

نمایشگرهای دیجیتال

اگر می خواهید تبلیغات محیطی داشته باشید که در تمام ساعات روز دیده شوند، پیشنهاد ما نمایشگرهای دیجیتال است. این نمایش‌گرها می ‌توانند در تمامی ساعات روز استفاده شوند و تازگی و طراوت تبلیغات چاپی را نیز در خود داشته باشند. سکوهای دیجیتالی در بزرگراهها، بیلبوردهای خیابانی، نمای ساختمان ‌ها، مبلمان شهری، نمایشگرهای ترانزیت، مغازه‌ ها، باشگاه‌ ها، سینما ها و ... همگی قابلیت استفاده از این نوع تبلیغات را دارند.

 

نظرات